Arkitekter

Hälften av Sveriges 20 största arkitektföretag har ARCHICAD som sitt primära CAD-verktyg!

ARCHICAD är ett av de populäraste BIM-verktygen i världen och det finns miljontals (!) projekt utförda med detta prisbelönta BIM-verktyg.I Sverige har idag även ca 80 skolor (arkitekthögskolor, universitet, högskolor, gymnasier och högstadier) totalt ca 3 300 licenser ARCHICAD.

Här följer en lista i bokstavsordning på kontor som använder ARCHICAD:

2 Karsman Arkitekter ABwww.2ka.se
4 Arkitektur & Formwww.4arkitektur.se
A-sidan arkitektkontor ABwww.a-sidan.se
A1 Arkitekter AB
www.a1arkitekter.se
AA Architecture & Designwww.archides.se
AAAS Konsult ABwww.utrymningsplaner.se
AB Agneta Pettersson
AB Salt Arkitekturwww.saltarkitektur.se
ABAKO Arkitektkontor ABhttp://www.abako.se
agnasARK ABwww.agnasark.se
Agneta Hahne Arkitekter ABwww.aha-ab.se
AIX Arkitekter ABwww.aix.se
Alldak
Analog ASC AB
Anders Andén Arkitektkontorwww.anden.se/arkitekt
Anders Bellander Arkitektkontor ABhttp://www.andersbellander.se/
Anders Runerheim Arkitektkontor AB
Anders Skog EF
Anders Wallström Arkitektkontor EFwww.a-wallstrom.se
André Kronander Arkitekter AB
Anima Arkitektstudiowww.animastudio.se
Ankar Arkitekter ABwww.ankar-arkitekter.se
Anna Webjörn Arkitekt ef
Annette Ekjord Stylist/Per Gunnarsson Fotograf AB
Annica Sveholm AB
Apelhus Illustrationer EFwww.apelhus.se/
Aperto arkitekterbyggkonsulter ABwww.aperto.nu
Arcade Arkitekter - AB Letinahttp://www.arkitekten.nu/
Archidea ABwww.archidea.se
ARCHISTUDIO Arkitektur och Inredningwww.archi.se
Archus Arosia Arkitekter ABhttp://www.archus.se
Archus Arosia Arkitekter i Stockholm ABwww.archus.se
Arcum Arkitektkontor ABhttp://www.arcum.se
argark ABwww.argark.se
ArkAhl ABwww.arkahl.se
Arkape Peder Kai-Larsen Arkitekt ABwww.arkape.com
ARKDORIAwww.arkdoria.se
Arken SE arkitekter ABwww.arken-se-arkitekter.se
Arki Data AB
arkimark arkitektkontor abwww.arkimark.se
Arkitekt 3108 - Peter Snellman
Arkitekt Axel Carlsson ABhttp://www.ark-ac.se
Arkitekt Blå
Arkitekt Hasse Åström ABarkitektastrom.se
Arkitekt Stensson AB
Arkitektbolaget Kronoberg ABwww.arkitektbolaget.se
Arkitektbyrå A Runebjörk
Arkitektbyrån Design Göteborg ABhttp://www.arkitektbyrangbg.se
Arkitekter Engstrand & Speek ABwww.engstrandochspeek.se
Arkitekter Svanström Scherrer ABwww.svanstromark.se/
Arkitektfirma Carl M ABwww.carlm.se/
Arkitektfirma Leif Larsson
Arkitektgruppen GKAK Stockholm ABwww.gkak.se
Arkitektgruppen Tullberg ABwww.tullberg.se
Arkitekthuset Jönköping ABwww.arkitekthuset.se
Arkitekthuset Monarken ABwww.monarken.se
Arkitektkompaniet
http://www.arkitektkompaniet.se/
Arkitektkontoret i Jonstorp AB
Arkitektkontoret Vallgatan Acron ABwww.vallgatanacron.se
Arkitektmagasinet i Stockholm ABwww.arkitektmagasinet.com
arkitektur + development ABaplusdevelopment.se
Arkitekturum ABarkitekturum.se
Arkitur Arkitektkontor ABwww.arkitur.se
ARLKLAB Stockholmwww.arklab.se
Arkoo Arkitektkontor ABwww.arkoo.se
arkultur ABwww.arkultur.se
Arthur Sundqvist Arkitekter ABwww.arthur-sundqvist.se
Asante Arkitektur&Design ABwww.asante.se
Ateljé Ad HB / AD Arkitektkontorwww.adarkitektkontor.com
Atelje Alfa Arkitekter
Ateljé Arkitekten i Väst ABwww.ateljearkitekten.se
ATRIO arkitekter Jönköping ABwww.atrio.se
B Norman Arkitektkontor AB
B O T Björklund Ortiz Toledowww.bot.se
Barkk - byggnadskonst, arkitektur och konst AB
www.barkk.se/
Barup & Edström Arkitektkontor ABhttp://www.barup-edstrom.se/
Basark abwww.basark.se
BB Arkitekter
Bengt Husritare AB
Berg | C. F. Møller Architectswww.bergark.se
Bexelius & Company ABwww.bexeliusarkitekter.se
Bjerking ABwww.bjerking.se
Black Mountain AB
Bleck arkitekter ABwww.bleck.se
Block Arkitektkontorhttp://www.blockark.se/
Boa P3 studio HB
Bornstein Lyckefors Arkitekter ABwww.bornsteinlyckefors.se
Bright Arkitekter ABwww.bright-arkitekter.se
Bruksateljén EF
Brunnberg & Forshed Arkitektkontor ABwww.brunnbergoforshed.se
Bruno Arkitekturwww.brunoarkitektur.se
BULLERBEKÄMPAREN SV. ABwww.bullerbekamparen.se
BXJ lab ABwww.bxj.se
Bydén Jamtland ABwww.byden.se
Byggcenter i Limhamn ABhttp://www.byggcenter.info
Byggingenjörsbyrån Norden AB
Bygglov Arkitekten Bo Fridströmbygglovarkitekten.se
Byggombuden i Malmö AB
Byrån för Arkitektur & Urbanism BAU ABwww.bau.se
C.Rosenlöf Arkitektkontor
CA arkitekter ABwww.aaa.se
Cadanovawww.cadanova.se
Cadera Graphics Staffan Söderströmwww.cadera.se
cadpiloten Rainer Anderssonwww.cadpiloten.com
Carl-Axel Karlsson Arkitektkontor HB
Claesson Koivisto Rune Arkitektkontor ABwww.ckr.se
Claudia Zuniga Arkitektur & Designwww.czstudio.se
CODESIGN sweden ABwww.codesign.se
Comarc Projektering ABwww.comarc.se
Creacon HKABwww.creaconhkab.se
Crossworks ABwww.crossworks.eu
DAHLBERGwww.dahlberg.se
Dan Johansson Arkitektkontor AB
Dan Rahmqvist AB
DAP Stockholm ABwww.dapstockholm.se
David Fredlundhttp://davidfredlund.se/
DEFYRA Arkitekter ABhttp://www.defyra.com
diabas arkitekter abdiabasarkitekter.se
dockson arkitekter HBwww.dockson.se
Dora Sternerwww.dorasterner.com
E-I Interior Design ABwww.e-i.se
EAP EKO-ARH PROJEKT
Ecoscape Architects ABwww.ecoscape.se
Edberg Arkitektkontor AB
Eelde & Co Arkitekter AB
Ekblad Arkitekter ABwww.ekbladsarkitektstudio.se
Elinder & Sten Arkitekter ABwww.elindersten.se
Elisabeth Lillman Arkitektkontor
Ellips Arkitekter ABwww.ellips-ark.se
Elvingson Arkitektkontor
Emterling Reklam & Arkitektur
Engarkwww.engark.se
Enter Arkitektur ABwww.enterarkitektur.se
Erik Asmussens Stiftelsewww.asmussens.se
Erik Eriksson Arkitektkontor ABwww.eeark.se
ETAGE Stockholm ABwww.arkfos.com
ETTELVA ARKITEKTER ABwww.ettelva.se
Eurocon Arkitekter AB
Fagerhults Belysning ABhttp://www.fagerhult.se
Fahlander Arkitekter ABwww.matsfahlander.com
Falemo Hus & Interiör ABwww.falemo.se
Figur-Afigur-a.se
Filippa Karlsson
Firma Anders Larsson
FOJAB ABwww.fojab.se
Formverkstan Söder, Arkitekter & Konstnärer ABwww.formverkstan.se
Forum Arkitekter Väst ABwww.forumarkitekter.se
FRAM Arkitekter ABwww.fram.se
FRANSON WRELAND ABwww.fransonwreland.com
Fredblad Arkitekter ABwww.fredbladarkitekter.se
Fredrik Wikberg
Förenade Arkitekter AB, FAAB
Gajd Arkitekter ABhttp://www.gajdarkitekter.se/
Genius Lociwww.geniusloci.nu
Gillark Design AB
Gisterå Sjöstrand Arkitektur ABwww.gisterasjostrand.se
grasshopper ABwww.grasshopper.se
Greitz arkitektkontor abwww.greitz.se
Griab ABwww.griab.se
GRÖN FORM Arkitektur & Miljö ABhttp://gronform.nu/
gwsk arkitekter ABwww.gwsk.se
Göran Holm Arkitektkontor ABwww.arkitekt.nu/goran_holm
Göran Lind Olsson ABwww.sodra-bergen.se
Göran Marklund
Hans Algard Arkitektkontor
Hans Sörqvist, Bild & Fritid EF
Harryan Arkitektkontor EF
HBK Roland Jakobsson husbyggnadskonstruktioner AB
Hederoth & Hydbom AB
Helge Johansson Byggconsult ABhttp://www.hj-byggconsult.se
Hem1 Sydost AB
Henrichsén arkitektkontorhttp://henrichsen.se
HMXW Arkitekterwww.hmxw.se
HoF Arkitekterhttp://www.hof.nu
Horisont Arkitekter ABwww.horisontarkitekter.se
HOS Arkitekter ABwww.hosark.se
I & D design ABwww.iddesign.se
iBec arkitektur
Ifa Produktionsutveckling ABwww.ifa.se/
Igloo Sweden Arkitekter HBwww.iglooarkitekter.se
IK Arkitekter ABwww.ikarkitekter.se
IMw Design AB
Inbrix ABwww.inbrix.se
Ineke Arkitektur & Designwww.inekearkitektur.se
INOBI ABhttp://www.inobi.se
Inter IKEA Systems Service AB
IPOS - In Praise of Shadows Arkitektur ABwww.inpraiseofshadows.se
James Jim Hagelin Arkitekt ABjamesab.se
Jan Öberg
JAWA Samhällsbyggnad ABwww.jawasam.se
JBT Bertil Thermaenius Arkitektkontor HBhttp://arkitekt.nu/thermaenius
Johan Celsing Arkitektkontor ABwww.celsing.se
Johan Sundberg Arkitekturwww.johansundberg.com
Johanna Wickström
JOHN ROBERT NILSSON ARKITEKTKONTOR ABwww.jrn.se
Jonas Åhlund Arkitektkontor ABwww.ahlund-arkitekt.se
Jordens Arkitekter i Stockholm ABwww.jordens.se
Just Jane Design ABwww.justjanedesign.se
K. O. P NILSSON ARKITEKTUR&DESIGN ABwww.kopdesign.se
Karin S arkitektur & design ABwww.ksarkitektur.se
Karlsson Wachenfeldt Arkitekter ABwww.kawarkitekter.se
Kask Arkitekter AB
Katarina Tobé
Kerstin Bohne
Kirsh + Dereka Arkitekter HBwww.kirshdereka.se
KLANG Arkitekter ABwww.klangark.se
Klarblå Arkitektkontor ABhttp://www.klarbla.se/
Koncept Stockholm ABwww.koncept.se
Konstark Trelleborg AB
Krabbe Arkitekter ABwww.krabbearkitekter.se
Kristian Lindgren Arkitektkontor ABwww.klark.se
Krook & Tjäder Arkitekterna ABhttp://www.krook.tjader.se/
La Ville Arkitekter ABwww.lavillearkitekter.se
lab 71 abwww.lab71.se
Lange Art Arkitektkontor AB
Lannås Konsult AB
Lars Sterner Arkitektkontor HB
Lars Vikström
Larsson Arkitekter ABwww.larssonark.se
Larsson Lindstrand Palme Arkitektkontor ABwww.llp.se
LBE Arkitekt ABwww.lbearkitekt.se
Liljewall Arkitekter ABwww.liljewall.se
Lindeberg Vision ABwww.livision.se
Lindergård Arkitekturwww.lindergard.se
Lindström Walldén Arkitektkontor ABwww.lwark.se
Linjen Arkitekter Lars Ernström
Link Arkitektur AB - Team Malmöhttp://www.samark.se
LINK arkitektur AB - Team Stockholmwww.linkarkitektur.se
Lloyd´s Arkitektkontor AB
Lokal XXX Arkitekter ABwww.lokalxxxarkitekter.com
Lomar Arkitekter ABwww.lomar.se
Louise Andrén Arkitekter Bygger Sverige AB
LWLJ Arkitekt Konsult
M.E.R Solution ABwww.mer.se
M.O.R.E. DESIGN CONCEPT ABhttp://www.moredesignconcept.se/
MAF Arkitektkontor ABwww.maf-ark.se
Magnus Jörding Arkitektkontor
Malmö Stad, IT-service
Martin Mirelius Arkitektkontor AB
Mats Marquardt
Megaron Arkitekter ABwww.megaronark.se
Metod Arkitekter i Uppsala ABwww.metodarkitekter.se
Michael Strandberg
Millimeter Arkitekter ABwww.millimeter.se
Mima Arkitekter ABwww.mima.nu
Modellera arkitektur ABwww.modellera.se
Mondo arkitekter Dalarna ABwww.dalarna.mondo.se
Monica Ekblom Arkitektkontor
Monica Hof - Arkitekt Blåwww.arkitektbla.se
Måns Malmborg Arkitekter
Mårten Wessel Arkitektur AB
Mächs Hultén Arkitekter ABwww.machshulten.se
Möller Arkitekter ABwww.moller-arkitekter.se
New Line Arkitekter ABwww.newlinearkitekter.se
Nick Flygt Arkitekter ABwww.nickflygt.se
Nidea ABnidea.se
Nils Bockasten Arkitektkontor AB
Nina Kummelstedt Design AB
Norconsult AB / Konkret Design i Göteborg ABhttp://www.konkretdesign.se
Nordiq Interior Solutions ABwww.pronovagroup.se
Nordmark & Nordmark arkitekter ABwww.nordmarknordmark.se
Norrfrakt AB
Nyquist & Morän Arkitekter ABwww.nyquistmoran.se
Näslund Arkitektur & Fastighet ABwww.salvearkitekter.se
Ola Bergstedt Arkitektkontor
omniplan ABwww.omniplan.se
ON arkitekter ABwww.onark.se
Orban Arkitektkontor ABwww.orban-arkitekter.se
Oxid designbyrå
PalleBengtsson AB
PBM Bygg AB
Peo Hanses Arkitekt ABwww.peoark.se
Per Kindahl Design ABwww.pkdesign.se
Per Nadén Arkitekturwww.pernaden.se
Per Rindström Arkitektkontor
petra gipp arkitektur ABwww.gipparkitektur.se
Pettson Arkitektur & Snickeri ABwww.pettson.se
Pietsch Arkitekterwww.pietscharkitekter.se
Plan- o Byggnadskonst i Lund ABwww.planochbyggnadskonst.se
Plutarchos AB
Prisma Arkitekter
Projektengagemang Inside & Outside i Dalarna ABwww.projektengagemang.se
Projit ABwww.projit.se
Protectplus AB
Pryde & Partnerswww.pryde.se
Pupill Arkitekter ABhttp://pupillark.se/home/file.html
Pyramiden Arkitekter i Göteborg ABwww.pyramiden.se
Pålsson Arkitekter AB
QEDP Förvaltning AB ( Walther Arkitekter )
QSpacewww.qspace.se
Rathsman Arkitekt Kontor ABwww.rak.nu
Ray Åberg Arkitektkontor
Re-Create Retail & Homewww.re-create.se
Reflex Arkitekter ABwww.reflexark.se
Renshincad Projassistwww.projassist.com
Respons Arkitekter ABwww.respons-ark.se
Ritarket i Småland ABwww.arket.com
Rithuset Arkitektkontor i Västerås HB
Ritningen Arkitektbyrå ABhttp://www.ritningen.se
Rits Arkitekter ABwww.ritsarkitekter.se
Robert Sandell Arkitektkontor ABwww.robertsandell.se
Rolf Eppens Arkitektur ABwww.eppens.se
Rolf G Jonsson Interiör Designwww.rolfgjonsson3dvisual.com
Ross arkitektur & design abwww.ross.se
Rotstein Arkitekter ABwww.r2a.se
Roupe Zotterman HB
Råda Arkitekter ABhttp://www.radaark.se/
Röing Arkitekter ABhttp://roing-ark.se/
S-W Export ABwww.swedishhouses.com
S-XL Architects ABwww.sxlarchitects.se
Sahlén ARKITEKTUR ABwww.sahlenarkitektur.se
Sajt Arkitektstudio ABhttp://www.sajtarkitektstudio.se
Sandvikens Arkitektkontor ABwww.sanark.se
Satellit Arkitekter ABwww.satellitark.se
Scharc Arkitektur ABwww.scharc.com
Schlyter Gezelius Arkitektkontorwww.schlytergezelius.se
seark abseark.se
Selander Ax Arkitekter ABwww.selanderax.se
Sigrid Svenssonwww.habibihaus.se
Sillrén Arkitekter ABhttp://sillrenarkitekter.se/
Simon Björk Arkitektkontor EFwww.simonbjork.com
Sjögrens Hus ABwww.sjogrenshus.com
Sjölén & Hansson Arkitekter ABhttp://www.sh-ark.se/
Skanska Sverige ABwww.skanska.se
Small Spaces Design Studio ABwww.smallspaces.se
Smideman Arkitekter ABwww.smideman.se
SMLXL Den lille Arkitekten AB
Småa ABwww.smaa.se
Spridd ABwww.spridd.se
Spåret Arkitekter HB
Sternberg Arkitekter ABwww.sternberg.se
Stig Bengtsson Arkitektwww.stigbengtsson.com
Strategisk Arkitektur Fries & Ekeroth ABwww.strategiskarkitektur.se
Strindberg Arkitekter ABwww.strindberg.se
STRUCTOR Örebro ABwww.structor.se
Studio Helge Arkitekt & Designwww.studiohelge.se
Studio Streck ABhttps://www.facebook.com/StudioStreck
Studion arkitektur form & fotowww.studion-aff.com
Sundberg Arkitekterwww.sundbergarkitekter.se
SWECO Architects ABwww.sweco.se/ffns
SYD ARK Konstruera ABwww.sydark.se
Syntes Design AB
Södergruppen Arkitektkontor ABwww.sodergruppen.se
Sösdala Anläggnings AB
Tage Möller Arkitektbyrå ABwww.tagemoller.se
Tallius Myhrman Arkitekter ABwww.talliusmyhrman.se
Temagruppen Sverige ABwww.temagruppen.se
TENGBOMGRUPPENwww.lund-valentin.se
Tengbomgruppen ABwww.tengbomgruppen.se
The Heads
Thomas Eriksson Arkitektkontor AB (TEA)http://www.tea.se/
Thule Fastighetsutveckling ABwww.thulefastigheter.se
Tillberg Designwww.tillbergdesign.se
Tillsammans Arkitekter ABwww.tillsammans.com
Tirsén Aili HBwww.tirsen-aili.se
Torget Arkitekter ABwww.torgetark.se
Torstensson Art & Design Sweden AB
Tusch i Nyköping ABwww.tusch.se
Två Lybing KB
Tyréns ABwww.tyrens.se
U.D. Urban Design ABwww.urbandesign.se
UN TRE ARKITEKTERwww.un-arkitekter.se
Urban Johansson
Urban Vision ABwww.urbanvision.se
Utopia arkitekter ABhttp://www.utopia.se/
VAB Tre Streck ABhttp://vab.hme.se/
VATTENTORNET Dunér Arkitektkontor ABwww.duner.it
VERA Arkitekter ABwww.vera.se
Vertex AB
Villa Arkitektur i Sölvesborg ABwww.villaarkitektur.se
Villa Sjöstrand AB
Visby Arkitektgrupp ABwww.visbyark.se
Visualisera Arkitekur ABwww.visualisera.se
VIZ Arkitektkontor ABwww.vizark.se
Waldemarson Berglund Arkitekter ABwww.wbarkitekter.se
Waldschmidt Arkitektur & Design
Wedark Arkitektkontorwww.wedark.se
Weinzierl Architecture & Designwww.weinzierl-archdesign.com
Werket arkitekter ABwww.werket.se
Westelius Arkitektfirmawww.westelius.se
Wester & Elsner Arkitekter ABwww.wester-elsner.se
Westerlund Arkitektkontor ABwww.arkitekt.se/arkitekt.nu/westerlund
White arkitekter ABwww.white.se
White arkitekter ABwww.white.se
White arkitekter ABwww.white.se
Wijgård & Hjorth Arkitekter ABwww.wh-ark.se
Winnberg Arkitektkontor ABwww.winnbergark.se
Wycichowski Arkitekter AB
Wärn Berglund Arkitektkontor ABwww.wbarkitekter.se
Zenit Arkitekter ABhttp://zenitarkitekter.se/
Zevassus Arkitektkontor
Åbergs Arkitektkontorhttp://www.abergsarkitektkontor.se/
Åsell & Co Arkitekter ABwww.asell.se
ÅWL Arkitekter ABwww.awlark.se
Ölnes Ritbod
Österlens Arkitekturverkstad ABwww.karmeback-architects.com
Högsta kreditvärdighet